«Рінат Ахметов виходить із медійного бізнесу» – такі заголовки у пресі нещодавно сколихнули українське суспільство. І справді, олігарх оголосив про вихід інвестиційної компанії System Capital Management з медійного бізнесу в Україні. За його словами, «Медіа Група Україна» відмовиться на користь держави від усіх ефірних і супутникових телевізійних ліцензій каналів і від ліцензій друкованих медіа. Крім того, компанія припиняє діяльність онлайн-медіа МГУ. Таке рішення продиктоване законом про деолігархізацію, який саме набирає чинності.
Але невдовзі з’явились нові деталі. Так, директорка з комунікацій SCM Наталія Ємченко на своїй Facebook сторінці написала, що компанія передасть державі лише ліцензії, а не власне медіабізнес чи права на контент. Тобто, студії, техніка та вся інфраструктура залишається у власності Ахметова. Тому все частіше експерти говорять про перенесення бізнесу за кордон. Подейкують, що найімовірнішим варіантом є Польща, в якій Ахметов зможе відкрити свій телеканал.
Чому Ахметов ухвалив таке рішення і чи чекає подібна доля інших олігархів?
Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів президент всеукраїнської асоціації журналістів «Новомедіа» Руслан Кухарчук.
Як можна пояснити таке рішення та ці «маневри» олігарха?
Іноді банан є просто бананом. Я не бачу тут ніякого прихованого мотиву, принаймні поки що. Насправді в Ахметова сьогодні склалась доволі складна ситуація: з одного боку це закон про деолігархізацію, а по-друге, він дійсно втратив багато своїх грошей. Закон дуже ускладнює життя нашим олігархам, які мають виконати всі його умови (зокрема і позбутись ЗМІ), інакше їм буде непереливки не лише в Україні, а й за кордоном, що дуже важливо. А другий фактор полягає у тому, що в Ахметова стало дуже мало фінансів. Як дивно це б не звучало, але його головні прибутки були пов’язані з металургійним бізнесом, а зруйнований Маріуполь – це і зруйнована «імперія» цього олігарха. Його найбільші заводи або зазнали значних руйнувань, як комбінат Ілліча, або повністю зруйновані, як «Азовсталь». Плюс перекриті морські порти, що унеможливлює продати на експорт той мізер виробництва, який залишився, і отримати за нього валютний капітал. Тож, подібно до багатьох українців, у Ріната Леонідовича з’явились фінансові труднощі. Вони, звісно, не зрівняються із ситуацією всіх українців, але емоції тут дуже схожі.
Тому я думаю, що Ахметов закрив свій бізнес із двох причин. Звичайно, він назвав лише одну – закон про деолігархізацію, який став таким гарним приводом, але втрата великих грошей тут позначилась неабияк. На його ЗМІ працювало 4 000 людей, а це колосальні видатки.
А що стосується його майбутнього в Україні чи тій же Польщі, то я не думаю, що він буде продовжувати повноцінно займатись медійним бізнесом у журналістському розумінні. Його найбільше цікавила саме журналістика – новини, ток-шоу, розслідування тощо. Можливо, тепер він буде робити інвестиції у продакшн кіносеріалів чи чогось подібного, але це вже буде лише бізнес без жодного політичного інтересу.
Чи означає це, що й інші олігархи найближчим часом зроблять так само?
Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua
Ні, я так не вважаю. Як я вже казав, головна причина такого рішення – це фінансовий фактор, бо з усіх олігархів через війну найбільше постраждав саме Ахметов. Безумовно, закон про деолігархізацію створив проблеми для усіх наших магнатів, але Коломойський, Порошенко чи той же Фірташ краще почуваються у фінансовому плані. Тому я думаю, що вони не будуть відмовлятись від своїх ЗМІ. Принаймні, наразі таких ознак немає.
Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: