Як працюють і наскільки корисні офіційні чат-боти під час війни?

Знайди зрадника“,  “Стоп мародер” і  STOP Russian War – все це чат-боти, які створила Служба безпеки України після початку повномасштабної війни росії проти України. Саме ці канали в месенджері Telegram щодня допомагають українській розвідці та війську вести війну проти окупантів. У боті «Знайди зрадника» українці можуть повідомити про колаборантів, канал «Стоп мародер» протистоїть крадіжкам, що зрозуміло з його назви, а у «Stop Russian War» можна повідомити про переміщення військ і техніки ворога.

Про те, як працюють ці сервіси і якою є реальна користь від них розповіла речниця Служби Безпеки України у Львівській області Роксолана Яворська.

Про це вона розказала у коментарі для ІА «ПІКА».

Як працюють ці чат-боти?

Для прикладу візьмемо бот «Stop Russian War». Оскільки сюди українці надсилають інформацію про переміщення військ ворога, то, ясна річ, він найбільше орієнтований на північ, схід та південь України. Люди просто фотографують або знімають відео з рухом ворожої техніки чи ДРГ, надсилають все це нам і додають коротенький текст про те, що побачили. Тоді ці повідомлення оперативно опрацьовують кіберфахівці та передають необхідну інформацію співробітникам ЗСУ. Все це відбувається дуже швидко і триває не більше кількох хвилин. Так інформація дає нашим військовим можливість якось блокувати чи знищувати ворога, бо вони знають про рух і наміри ворога. «Стоп мародер» і «Знайди зрадника» працюють за таким самим алгоритмом.

Інформацію, яка надходить, обробляють люди чи комп’ютер?

Оброблянням інформації займаються кіберфахівці, які мають доступ до нашого чату. Тобто, це працівники СБУ, а не якісь машини. Люди сидять, вручну все перевіряють і передають інформацію Збройним силам України та відповідним правоохоронним органам.

Скільки людей працюють над цим?

Така інформація не підлягає розголошенню, бо це внутрішні секретні дані. Якщо я про це розповім, це може обернутись небезпекою для нас усіх.

Як ви оцінюєте користь від цих чат-ботів?

Користь дуже велика. У першу чергу таким чином ми отримуємо багато інформації, бо пересування ворожої техніки може фіксувати навіть випадкова людина. Тобто, для того, щоб працювати, фактично, на розвідку України, не потрібно бути її офіційним співробітником, достатньо просто мати смартфон. Крім того, це дуже швидка передача інформації – вже за кілька хвилин ЗСУ мають дані про кількість ворожої техніки, її стан та координати. Це надзвичайно важливо, бо саме така інформація допомагає нашим воїнам швидко і якісно реагувати.

Ми також знаємо, що українцям заборонено виставляти в мережу інформацію про переміщення нашої техніки та ракетні обстріли. Чим такі дії шкідливі?

Шкода від таких публікацій є дуже великою і з 25-го березня 2022-го року за таку діяльність громадяни України вже навіть несуть кримінальну відповідальність. Не можна публікувати зображення із місцем дислокацій частин ЗСУ чи тероборони, а також фото й відео оборонних об’єктів. Такі дані надають ворогу аналітичну звітність і він може оцінити реальну обстановку в конкретний час і в конкретному місці. Така інформація може завдати шкоду людям, які перебувають поблизу таких об’єктів, оскільки росія таким чином може навіть коригувати свій ракетний вогонь. З часом ми вже зробили певні висновки і встановили конкретні правила, що можна знімати, що можна викладати, коли це робити і в яких обсягах. Це стосується не лише ЗМІ, а й публічних осіб, які також люблять виставляти якусь інформацію про ракетні влучання чи щось подібне. Вони мають правила, як можна подавати інформацію, аби не наражати громадян України на небезпеку. І тут мається на увазі як різного роду сайти, так і соціальні мережі.

Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua

Довідка:

Громадянам України категорично заборонено висвітлювати:

  • найменування частин і підрозділів, а також їхнє розташування;
  • кількість військових у частинах і підрозділах;
  • кількість озброєння та техніки, їхній стан і місце зберігання;
  • умовні позначки обʼєктів.

Заборонено висвітлювати будь-яку інформацію про:

  • операції, які проводять або планують;
  • систему охорони й оборони військових частин;
  • наявне озброєння та техніку (крім видимих або очевидно виражених);
  • порядок залучення сил (військових) і засобів (озброєння);
  • збір розвідувальних даних;
  • переміщення та розгортання військ (найменування, кількість, маршрути);
  • військові частини та їхню тактику, методи дій;
  • унікальні операції та спосіб їх виконання;
  • ефективність радіоелектронної боротьби противника;
  • відкладені або скасовані операції;
  • зниклий або збитий літак, корабель та операції з пошуку і порятунку;
  • плани щодо безпеки наших військ (дезінформація, маскування, протидія);
  • інформаційно-психологічні операції, які проводять або планують;
  • пропаганду або виправдання широкомасштабної збройної агресії Росії проти України.

Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням: