Ядерний удар рф: реальність чи блеф?

Від початку повномасштабної війни росії проти України ми воюємо не лише проти «другої армії світу», а й проти ядерної держави. Тому логічно, що у пресі, соцмережах та різного роду аналітиці все частіше виникають розмови про застосування путіним тактичної чи стратегічної ядерної зброї. Хоч міністр закордонних справ лавров і заявляє, що росія не буде застосувати такого роду озброєння, всі ми добре знаємо – вірити моск@лям не можна.

То скільки у росії ядерної зброї, що може Захід зробити у відповідь та чи «натисне» путін на «кнопку»?

Про це журналісту ІА «ПІКА» розповів військовий експерт Олег Жданов.

  • Нещодавно у пресі з’явилась інформація, що над москвою кружляв літак «Іл-80», який є командним пунктом владіміра путіна. На вашу думку, що він хоче показати таким жестом?

Це був не «Іл-80», а «Іл-20» і це не командний пункт, а літак-розвідник. Він оснащений системою дальньої локаційної розвідки на кшталт американської системи AWACS. Сам факт, що він літав у небі над столицею росії, це таке собі дратування західних країн і демонстрація для них «сили рф». Типу, щоб вони не забували, що росія поруч, в неї є ядерна зброя і вона може дістати кого завгодно та де завгодно. Тобто, ця «акція» мала просто подіяти на нерви європейців.

  • Скільки ядерної зброї має росія і яка її потужність?

Це другий арсенал у світі й він може знищити всю планету, якщо його застосують у повному обсязі

Скажімо так: це другий арсенал у світі й він може знищити всю планету, якщо його застосують у повному обсязі. Взагалі, сьогодні не існує прогнозів на ядерну війну, оскільки ніхто не може передбачити, що станеться, якщо вона почнеться. Фактично неможливо якось прорахувати наслідки. Є декілька теорій, чим це може закінчитись. Найкраща із них полягає у тому, що ядерна війна зупиниться на обміні ударами, але більшість військових сходяться на думці, що зупинитись у такій бійні буде просто нереально.

  • Що таке тактична і оперативно-тактична ядерна зброя?

Ця зброя відрізняється потужністю заряду та дальністю її застосування. Тактична ядерна зброя – це дальність польоту ракети до 120 км., тобто це типу «Точки-У». А вже «Іскандер» – це оперативно-тактична ядерна зброя і летить вона набагато далі. Крім того, і заряд у такій ракеті також набагато потужніший.

  • Якої зброї нам слід боятись більше?

Питання застосування ядерної зброї сьогодні має більш політичний характер, ніж військовий

Для нас найбільшу небезпеку становить тактична ядерна зброя. Починаючи від артилерійських боєприпасів і закінчуючи артилерійським комплексом «Точка-У» – це для нас найзагрозливіше. Тут вже йдеться не про «лякати Захід», а про отримання перемоги на полі бою. Тактична зброя призначена для знищення збройних сил противника, тобто наших ЗСУ.

  • А чого боятись Заходу?

Для «лякання» путін радше буде використовувати стратегічну ядерну зброю великої потужності. Але застосовувати він її найімовірніше буде не по Європейському континенту, а по якомусь об’єкту НАТО. Мета росії – дати Заходу відчути на собі дію цієї ядерної зброї, щоб вони припинили «втручання в конфлікт з Україною», як вони кажуть. путін хоче, щоб країни Європи та Америка перестали постачати нам зброю, от і все. А Зеленський, на його думку, має припинити чинити спротив, що означає скласти зброю та здатися в полон. Тому питання застосування ядерної зброї сьогодні має більш політичний характер, ніж військовий.

Все-таки, путін розуміє, що він може застосувати тактичну ядерну зброю проти України, але що далі? Далі – в нас мобілізація, ми саджаємо новоприбулих на техніку, яка до нас приходить із заходу і знову відновлюємо свої сили. А йому треба налякати. Іншими словами, якщо хочеш усунути проблему, треба боротись проти її причини, а не наслідків, а причина для путіна тут Захід. Тому якщо ми говоримо про те, чи застосує росія таку зброю, то треба зважати на стосунки москви і Вашингтону. Бо якщо рф таки вдарить по Європі, то цивілізовані країни вже ніколи не підуть на перемовини з ним. Тому росія, найімовірніше, може вдарити по якомусь віддаленому об’єкту НАТО, наприклад в акваторії Світового океану. До речі, про такий сценарій давно вже говорив Жиріновський, а ми знаємо, що його устами путін завжди говорив те, що не може сказати сам через свою посаду. Ці його «паяци» неодноразово заявляли, що треба знайти острівну державу і скинути на неї ядерну бомбу середньої потужності, щоб світ злякався і почав поважати росію. Тому, скоріш за все, саме такий сценарій буде розглядатись кремлем. А Україна – це остання ланка в цьому ланцюжку залякування колективного Заходу.

  • Російська армія зіштовхнулась із тим, що її бюджет замість розвитку осів у кишенях генералів. Через це у них є великі проблеми на фронті. В якому, на вашу думку, стані їхня ядерна зброя?

Треба розуміти, що ядерну зброю отак розікрасти неможливо. Справа у тому, що вона має ядерне випромінювання. По-перше, вона зберігається у зовсім інших умовах. По-друге, її охорона більш-менш відповідає усім належним правилам. Якщо б цього не було, то вже давно сталось би так, як було у Чорнобильському лісі, коли росіяни почали рити окопи, навіть не подумавши про радіаційний фон. Тому я думаю, що вона у них є в повному обсязі.

Єдине, в чому можуть виникати сумніви, це у технічному стані цієї зброї. Ніхто ніколи так довго не зберігав ядерних боєприпасів, як росія. Спочатку вони казали, що такі речі можуть собі зберігатись 25 років, а потім треба буде або її додатково обслуговувати, або утилізувати. Потім цей термін банально продовжили і заявили, що ядерна зброя може «лежати» і 50 років. Тому сьогодні дуже складно достеменно сказати, у якому технічному стані вона перебуває.

  • Яким чином Захід може «парирувати» ядерний удар?

Захід має розвинену систему протиракетної оборони, от і все. Але єдина проблема тут полягає у тому, що цю систему ніхто ніколи не перевіряв у бою. Її тренували, були певні розрахунки, щось збивалось, але все це було лише на полігоні та лише в режимі навчань. А от бойову ядерну ракету ніхто ніколи не збивав.

Я зараз скажу дуже грубо, бо такого, фактично, не можна порівнювати, але як приклад для розуміння можна співставити. От скільки ракет ворога ми збиваємо у відсотковому відношенні? Дуже мало. Найкраща ефективність наших ППО становить десь 50%. Якою буде ефективність протиракетних систем – невідомо.

  • Якщо росія наважиться на застосування ядерної зброї, якою буде відповідь Заходу?

Якщо Захід не дасть відповідь на ядерний удар, їм просто треба буде здаватись

Я думаю, що 100% Захід відповість аналогічним ударом у відповідь. Просто в розвинених ядерних країн немає іншого виходу. Якщо вони не дадуть відповідь на ядерний удар, їм банально треба буде здаватись і тоді вже капітуляцію буде підписувати Захід, а не ми. Президент путін довів ситуацію до такого стану, що або він, або його, і жодних компромісів тут вже бути просто не може.

  • То чи «натисне» путін на «кнопку»?

Я думаю, що ні. Навіть якщо у нього вистачить «розуму» віддати такий наказ, я думаю, що він не дійде до виконання. Сама ця процедура доволі складна в плані управління запуском ракет. Крім того, Захід має дуже багато інструментів впливу. Як тільки в росії почнуть серйозно говорити про ядерний удар, розвідка США та країни Євросоюзу відразу ж будуть про це знати, бо їхня агентурна розвідка працює чудово.

По-друге, сьогодні ж не всі росіяни бажають «потрапити в рай» з путіним, тому вони його самі здадуть, як тільки він почне реально роздумувати про такі речі.

По-третє, Захід буде намагатись перервати цей ланцюжок від наказу до пуску. Це навіть може бути знищення самих ядерних зарядів. Сьогодні всі розвідки дивляться на росію як на місце зберігання ядерної зброї, тому всі все знають. Тож розвинені країни спробують знищити самі заряди, які будуть везти до місця запуску чи засобу доставки, або перервати ланцюжок системи управління, щоб тієї зброї навіть не почали перевозити.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»