Після того, як уряд визначив переможця у конкурсі на найкращий ескіз великого Державного герба України та презентував його суспільству, українці у соцмережах почали масово створювати меми. Багато хто розкритикував вибір Організаційного комітету, а ексміністр Кабінету Міністрів Дмитро Дубілет ще й показав свої варіанти Великого герба, які він з командою подавав на конкурс.
Так, на своїй сторінці у соцмережі “Фейсбук” Дубілет опублікував декілька своїх ескізів Великого герба України, які зайняли на конкурсі третє місце, і розповів про їхні особливості.
Ексміністр зазначив, що ці пропозиції розробляли 12 осіб, зокрема львівський геральдист і художник Іван Турецький, а в одній з них, зокрема, зашифрували в зображенні код 0101010101000001, який у перекладі з бінарного коду означає UA, тобто Україна. За словами Дубілета, це було зроблено для демонстрації сучасності України, її планів щодо цифрового розвитку й підтримки ІТ-сфери. Крім того, це начебто мало стати потужним інфоприводом для міжнародної преси, яка із захопленням повідомила б світові про “унікальний” український герб. Однак, на думку політика, комісія, очевидно, не зрозуміла задуму, тому відкинула цей варіант.
Також Дубілет показав ескіз Великого герба, на якому була намальована дівчина з книгою та гілкою оливи (книга – як символ знання, а олива – як символ миру). На думку ексчиновника, таке зображення дуже гармоніювало би з козаком із рушницею, який мусить бути обов’язковим елементом Великого герба, згідно із Конституцією.
Також Дубілет розкритикував ескіз Великого герба, який переміг у конкурсі, вказавши, що він містить зображення архангела. На думку політика, державна символіка світської країни не може містити релігійних символів.
Великий герб України в мемах
Водночас користувачі соцмереж почали створювати меми про Великий герб України.
Так, наприклад, “Укрпошта”, яка віднедавна регулярно публікує на своїй сторінці жарти на суспільно важливі теми, виклала варіант “ескізу” із поштовим голубом.
Водночас користувач Георгій Сагітов поширив у “Фейсбуці” варіант Великого герба, який відображав би усі реалії сьогоднішньої України:
Що було відомо раніше:
- 18 листопада Організаційний комітет визначив переможця конкурсу на найкращий ескіз великого Державного герба України. Перше місце зайняв Олексій Кохан.
- Загалом Мінкульт прийняв 125 пропозицій і допустив до конкурсу 112 з них. Друге місце у конкурсі не присудили нікому, водночас третє зайняла команда Дмитра Дубілета. Для переможців було визначено призовий фонд: 100 тисяч гривень за перше місце та 30 тисяч гривень за третє місце.
Деталі:
Юрист Ганна Маляр на своїй сторінці у “Фейсбуці” пояснила, що встановлення Великого герба регламентує Конституція України. Крім того, в Основному законі передбачені обов’язкові елементи великого герба:
- Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького;
- головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).