14 травня в Україні вперше відзначають День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.
Як інформує ТСН, Ізраїль уже назвав 2659 українців Праведниками народів світу – тих, щодо кого змогли віднайти і перевірити свідчення очевидців.
“Та не всі документи доступні. А подвиг здійснило набагато більше українців. І саме на їхню честь і на честь праведників народів світу заснували в Україні цей День пам’яті”, – зазначено у повідомленні.
Отримати це звання можна лише за рекомендацією єврейської спільноти, а спеціальна комісія вивчатиме документи та покази свідків.
Кожна з історій порятунку приголомшлива. Ось деякі з них.
Валентина Саранчева з родиною проживала в Херсоні. Місто окупували в серпні 1941 року, почалося переслідування євреїв. Валентина Іванівна прихистила у себе 12-річну Женю, яку, ризикуючи життям, врятувала з в’язниці. Жінка була змушена переїхати в село до родичів, де її родину не знали. І Женю представили старшою донькою. Так вони змогли пережити німецьку окупацію та врятувати дівчинку.
Євген Шевельов працював в Одеській психіатричній лікарні. На початку окупації там перебували 600 пацієнтів, половина з них – євреї. Також євреї були й серед персоналу лікарні. Їм оформили історії хвороби, змінили імена й розмістили у відділеннях як пацієнтів із легкою формою захворювання. На справжніх пацієнтів теж переписували медичні картки. Допомагав у цьому син професора Андрій Шевальов. Юнак друкував євреям посвідки, засвідчував їх і додруковував “православного віросповідання”.
На початок 1942 року у списках пацієнтів лікарні не було жодного єврея. Коли окупанти заходили з перевіркою, Євген Шевельов пропонував їм перевірити палати, але попереджав, що серед пацієнтів є хворі на тиф і малярію. Це відлякувало поліцаїв. Протягом окупації прихисток у лікарні знаходили й нові євреї, яких вчили симулювати симптоми психічних хвороб, щоб нікого не викрили. У такий спосіб Шевельови врятували десятки людей.
Президент України Володимир Зеленський написав у Twitter, що наша країна посідає 4-те місце за кількістю Праведників народів світу.
“Їхній подвиг – приклад людяності та самопожертви”, – зазначив він.
Також Зеленський підписав указ про присудження державних стипендій праведникам світу.