У Чехії відчутно змінилися правила проживання для українців – закон Lex Ukrajina

Для українців у Чехії відчутно змінилися правила проживання. Зокрема, з 1 вересня різко скоротиться термін надання безкоштовного житла, а вже з 1 січня біженцям заборонено обирати місце проживання та тип нерухомості. Водночас зросли розміри виплат на житло для вразливих категорій.

Такі зміни передбачені останніми поправками до закону Lex Ukrajina. Саме цей документ регулює норми перебування українців у статусі тимчасового захисту на території Чехії.

Безкоштовне житло в Чехії: які терміни надання

З вересня 2024 року максимальний термін проживання у безкоштовному гуманітарному житлі буде 90 днів, а не 150, як раніше. Причому це стосується всіх біженців, включаючи вразливих осіб.

Тобто всі українці зі статусом тимчасового захисту, у яких 1 вересня 2024 року закінчився термін 90 днів, повинні виїхати з безкоштовного житла. Після цього вони можуть повернутися на Батьківщину чи самостійно оплачувати своє житло в Чехії.

Виплати на житло збільшили, але не всім

У разі виїзду з безкоштовного житла в орендоване в Чехії українці з уразливих категорій уже з 1 січня почнуть отримувати підвищені виплати. Вони визначаються, виходячи з розрахункової вартості житла:

  • якщо житло зареєстроване, то на одну особу передбачено 6000 крон (10,2 тис. грн);
  • якщо не зареєстровано – 4800 крон (8,2 тис. грн.).

Досі виплати були вдвічі меншими – 3000 крон (5,1 тис. грн) та 2400 (4,1 тис. грн) крон відповідно. Максимальна виплата для сім’ї з 5 та більше осіб – 30 тис. крон (51,3 тис. грн) та 24 тис. крон (41 тис. грн).

Вразливими групами осіб у Чехії вважаються:

  • діти віком до 18 років;
  • студенти віком до 26 років;
  • особи, які доглядають дитину до 6 років;
  • вагітні;
  • особи старше 65 років;
  • Обов’язковою умовою отримання допомоги на житло є наявність підписаного юридичного документа про право користування квартирою з власником квартири. Найчастіше таким документом є договір оренди.

    Житло для біженців у Чехії: вибору більше немає

  • Серед інших змін щодо безкоштовного житла, тепер подати заявку на тимчасовий захист без забезпеченого житла з 1 січня можна тільки в KACPU в Остраві.

    Житло можуть надати і в інших краях, але розподіл відбуватиметься в Остраві. Також у зв’язку з обмеженими можливостями Чехії біженці не можуть обирати тип житла та регіон, де їм буде надано державне гуманітарне житло.