Тотальна українізація, деколонізація та популяризація українського культурного продукту у світі – і саме зараз, а не колись і після війни.
У цьому переконана громадська активістка та дитяча письменниця Лариса Ніцой.
Також про те, чому російськомовні є провідниками «русского міра» в Україні, чому українці повинні стати для московитів іноземцями, за що варто штрафувати російськомовних українців та багато іншого вона розповіла в інтерв’ю ІА «ПІКА».
- Зараз, як ніколи, на часі тотальна українізація нашої країни. На вашу думку, які аспекти вона має включати?
Треба чистити український публічний простір від звучання московської мови, повністю від московської культури, творчості ворога, засилля ворожих пісень, назв московських діячів. І під словом «московських» я маю на увазі усю росію, адже вимагаю нарешті і для України, і для світу відділити зерна від полови – російську та українську історії. Перший крок – назвати ворога нарешті московією, а не росією, що є похідним від «Русі». Таким чином ми відділимо дві історії: нашу – історію Русі – та історію московії. А після повернення росії її історичної назви – московія – варто і далі чистити наш культурний простір від назв російських культурних діячів, культурного продукту агресора тощо. І це не так українізація, як необхідна українцям деколонізація.
От в Україні здійснили декомунізацію – позбулися засилля комуністичних назв. Але цього замало: декомунізація має ще й другий крок – треба здійснити ще й деколонізацію. От ці всі пам’ятники московитським діячам, пісні їхні, засилля їхніх фільмів, назв тощо – це все колоніальні мітки. Росіяни роками, десятиліттями нав’язували нам свій світогляд, свою культуру, нібито ми «адін народ, адна страна, адна зємля і адна культура». Тому нам треба тих всіх нав’язувань і «міток» російських позбутися нарешті, адже це вже навіть не комуністичні, а колоніальні мітки.
- А що робити з російською мовою у навчальному процесі українських ВНЗ?
Вивчення російської мови у школах треба однозначно заборонити! Просто взяти і вилучити мову ворога з освітнього процесу, замінивши її історією України, українською мовою та літературою. Тим більше, що зараз українська мова дуже шириться, цікавість до неї у всьому світі росте, тож нам на цій хвилі треба утверджувати нашу мову не лише в Україні, а й за кордоном.
До речі, ще кілька років тому, коли ми говорили про те, що треба робити експансію української мови за кордон, всі навколо хіхікали, мовляв, та куди, українська? Та ну! А тепер ви подивіться, як впевнено і красиво крокує українська мова світом, тому треба цю ситуацію використати та утверджувати нашу мову у світі на рівні з іншими міжнародними мовами!
- Чому важливо зараз популяризувати курси з вивчення української для російськомовних?
Власне, визначальним напрямком гуманітарної політики нашої держави має стати популяризація української мови як в Україні, так і за кордоном. Варто здійснювати експансію української мови та українського культурного продукту на Захід, а не просто казати чи просити «вчіть мову». Заповнювати західні країни українськими піснями – як сучасними, так і народними, адже у нас на високому рівні сучасна музика; також українським кіно, українською літературою, яка є доволі якісною, хоча перекладів та популяризації не вистачає. А самі автори наші – як класики, так і сучасні – дуже цікаві.
Варто пам’ятати: якщо ми залишимо російську мову в Україні, ми цим зробимо шкоду усій державі та її народові. От просто погляньмо по-новому на російськомовних українців і подумаймо, чому ми всі були не готові до цієї війни навіть попри попередження влади, навіть попри те, що на Сході України війна точилася вже 8 років? Та українці все одно не вірили – ніхто не вірив, що росіяни нападуть. Чому? А через російськомовних українців. Адже ми, україномовні, їх сприймаємо як людей, які просто по-іншому розмовляють, натомість бачимо, що росіяни в росії, які також розмовляють такою мовою, це просто нелюди. Але ж російськомовні в Україні і росіяни в росії розмовляють однією мовою! І от ми, дивлячись на наших російсьмовних і сприймаючи їх як людей, так само сприймали і росіян як людей. То це що виходить: московит, який приперся на нашу землю, аби тут все знищити, нормальний? Вдумайтесь, у чому логіка.
Російськомовні є провідниками «русского міра» в Україні
І виходить, що ми цю спільність мовну і ознаку людяності перенесли на нелюдяних московитів, а це не так! Тому висновок: російськомовні є провідниками «русского міра» в Україні і причиною нашого неправильного сприйняття московії в минулому, тому більшість українців були неготові до того, що московити – вороги, бо ми ж не сприймаємо ворогами російськомовних українців. А вони вороги, і ми цього не усвідомлювали до кінця, хоча досвід у цьому плані величезний. Згадаймо сторінки історії: УПА, Бандеру, Шухевича, Донцова, пласт українських літераторів – та письменники наші нам крізь віки волають: «Московити – вороги!!!». І у цьому і є шкода російськомовних українців, яку вони самі того, можливо, не бажаючи, заподіяли.
Тому російськомовним українцям треба не просто вчити українську мову і ставати справді українцями, а нам, україномовним треба розуміти загрозу з їхнього боку. Ми їх любимо, поважаємо, але ми повинні нарешті проявити стійкість мовну і утвердити її: в Україні – українська мова! Все. Хочеш вчити російську, хоче російського культурного продукту – в рашу!
- А як бути з тими російськомовними українцями, які принципово не хочуть вчити і спілкуватися українською?
Порушників та «принципових рускогаварящіх» треба штрафувати, а не попереджати
Якщо російськомовний українець вперто відмовляється переходити на українську, то таку людину треба так само вперто перестати розуміти. І взагалі нам треба припинити панькатися з такими людьми і не соромитися робити їм зауваження, при цьому прописати жорсткіші умови у мовному законі. Треба нарешті утвердити правило: у нашій державі громадяни мають складати іспити з української мови, працедавці повинні влаштовувати на роботу тільки за наявності мовного сертифіката, нарешті запровадити штрафи за відповідні мовні порушення, адже наш уповноважений із захисту державної мови – Тарас Кремінь –слабохарактерний. І закон про мову у нас такий же слабохарактерний. А порушників та «принципових рускогаварящіх» треба штрафувати, а не попереджати, аби вони більше цього не робили, бо в іншому разі нічого не зміниться. Тобто закон про мову треба зробити нормальним, дієвим і це не означає, що він жорсткий, бо зі штрафами. От уявімо собі, що мовний закон – це ПДР, то що тоді: за порушення ПДР не штрафувати? Результат уявляєте…
- До речі, на скільки російськомовні українці завдають шкоди іміджу нашої країни у світі саме через спілкування мовою агресора?
У цьому теж негативні наслідки та шкода, яку завдають російськомовні навіть за кордоном: розмовляючи російською мовою, вони просто утверджують думку іноземців у тому, що ми з московитами – «один народ». І нам ще треба буде утверджувати думку у світі про те, що ми з московитами – не один народ, що українці – древня нація, яка була ще до Русі. А це важко буде робити, якщо українці й надалі розмовлятимуть з московитами однією мовою і перебуватимуть з ними в одному культурному просторі та інформаційній площині.
Українці повинні стати для московитів іноземцями!
Ми повинні стати для московитів іноземцями! От росіяни хочуть і на Польщу напасти, і на прибалтійські країни, але у цьому разі не можуть сказати, що там «ісконно русскіє тєріторії», що «вони – один народ», бо ті для них іноземці. А от українці – ні.
Бо поки ми утверджувати думку, що Україна – це зовсім інша країна від росії, Лобода і Барських їздили виступати до росії (Режисер Алан Бадоєв днями заявив: «Я розумію, що і я і Максим (Барських) розмазували кордони між країнами (Україною та рф) нашою творчістю. Напевно, я був одним з тих людей, який максимально показував дружбу народів. Максимально допомагав створювати оцю загальну творчу подушку і тепер я розумію, наскільки це жахливо. Наскільки це безвідповідально”, – ред). Хоча зараз Барських вже і українську пісеньку заспівав і пішов у ЗСУ – нехай відмолює тепер гріхи. Але можливо, вони просто ніс за вітром тримають, є й такі люди, які швиденько перезуваються у повітрі. Аби далі так було: одну пісню записав – і все, далі знову буде московитом. Тобто: утверджувати Україну треба вже, а не «побачу, чи переможемо і чи треба буде це робити і тоді переходити на українську»! Так мають чинити такі люди.
Треба все більше наповнювати інформаційний та культурний простір українським, бо без ментальних та мовних змін нічого не буде. Мова диктує поведінку і дуже тісно пов’язана з психологію. Є навіть теорії мовознавців, згідно з якими мова визначає психологію людини та тип її поведінки. От українців за кордоном серед натовпу не видно, а московитів – одразу: голосно розмовляють, всі їм «далжни», поводяться нахабно, зовнішність часто вульгарна тощо. Таку культуру поведінки диктує також і мова, бо вона сама – агресивна. На відміну від української мови – лагідної. І така ж і українська нація – лагідна. От хто ще у світі до ворогів звертатиметься «воріженьки»? Це яскраві приклади того, як мова впливає на людину і людина на мову. Тобто характер мови і психологія людей, нації віддзеркалюють та взаємодоповнюють один одного. А якщо ти гнеш суцільне матюччя і висловлюєш агресію у словах, то потім і в діях агресію проявлятимеш.
- Інформаційний простір України треба зробити 100-% українськомовним?
Я вже давно виступаю за те, щоб український інформаційний простір був 100-%-во український. Так як це в інших країнах Європи. І це не тільки стосується ведучих, а й гостей програм.
От поляки ж не допускають думки, що хтось може жити у Польщі і не знати польської мови. Тому я так само кажу українцям: те, що наші російськомовні так нахабно поводяться – це наша провина, ми допускаємо їхнє зверхнє ставлення та зневажливе, це ми проявляємо слабкість, тому вони вилазять нам на голову. Тож треба припинити бути слабаками: ми повинні на своїх землі, як інші народи у своїх країнах, диктувати свої правила.
- Чи справді окремі українські ведучі спілкуються російською, аби «в росії їх почули»?
Вони ставлять свій мовний комфорт вище за державні інтереси України та її закони. Своє «его» над усіма ставлять, прикриваючи це «достукатись до московитів». Та досить вже до них стукати, не смішіть, це неможливо. Але можливо таким чином залучати російськомовну аудиторію для свого проекту, що окремі ведучі чи блогери і роблять. Тобто особисту вигоду ставлять вище, ніж інтереси свого народу і своєї країни.