«Друга армія у світі» або «чмоні»: якою насправді є армія рф?

Професор стратегічних досліджень Університету Сент-Ендрюса в Шотландії Філліпс О’Брайен нещодавно заявив, що реальні військові можливості рф не є такими потужними як про них говорять.

Про це повідомляє впливове аналітичне видання Bloomberg.

«Росія не є рівною армії США або навіть меншим силам НАТО. Війна показала, що вона не в змозі проводити складні операції, які під силу робити Британії, Франції чи Ізраїлю, тому, з такого погляду, вона навіть не є другорядною військовою силою», сказав він.

Про військову міць та міф про «другу армію у світі» в інтерв’ю для ІА «ПІКА» розповів військовий експерт Михайло Жирохов.

  • Як ви б зараз оцінили реальну військову потужність армії рф?

Озброєння і вишкіл російських солдатів не відповідає міфу про «другу армію у світі»

Про такі речі важко говорити, бо ми не маємо усіх даних та цифр, які стосуються війська росії. Тобто, про щось ми можемо судити за фактом їхнього вторгнення, але москва постійно засекречувала абсолютно все, що стосується їхньої армії. Кількість літаків, танків і особового складу – це дуже важливі речі, але ніхто про них не знає напевно. Нехай їхні танки не є сучасними і вони програють «натівським» за багатьма критеріями, але вони, все ж, їздять, стріляють і вбивають. Так, вони приблизно одного рівня із «Леопардом-1», але вони несуть свою загрозу. Проте ми можемо точно сказати, що озброєння і вишкіл російських солдатів не відповідає міфу про «другу армію у світі».

  • Чому росії не вдалось захопити України за 2-3 дні, як вони про це говорили?

Тут все дуже просто: вони дуже суттєво недооцінили Україну. рф бачила у нас просто якийсь озброєний «збрід», якому недоступна хороша зброя. Натомість у росіян є багато літаків, танків, особового складу і високоточні ракети. Тому їхні генерали дійсно вірили, що їм вдасться захопити Київ, поставити там свою маріонеткову владу і керувати Україною. А ще додайте до цього пропаганду, яка всіх переконувала, що українці зустрінуть росіян як визволителів. Проте російські солдати зіштовхнулись із запеклим опором від усіх громадян України – від дітей до людей похилого віку.

  • Ви вже згадали про «другу армію у світі» – на чому, на вашу думку, базувався цей міф?

Перш за все, це ядерний потенціал. Тобто, росія дійсно володіє другою ядерною потужністю у світі після США. Тут я маю на увазі ракети, боєголовки, ракетоносії, ядерні заряди, оперативно-тактичні ракети тощо. А потім вже грає роль все інше – від кількості людей до одиниць техніки.

  • Чи можна російських генералів назвати кваліфікованими військовими?

Військове керівництво росії не засвоїло уроки сучасної війни, а їхнє стратегічне мислення залишилось у 1991-му році

Я скажу так: військове керівництво росії не засвоїло уроки сучасної війни, а їхнє стратегічне мислення залишилось у 1991-му році. Саме у лютому 2022-го вони намагались скопіювати операцію «Буря в пустелі» (1991, ред.). Тут я говорю про нанесення масованого ракетного удару, а потім стрімкого наступу танкових колон. Проте такі дії вимагають високої організації, захищеного зв’язку та чіткої координації дій між різними суб’єктами – морськими, сухопутними і повітряними силами. Всі ці речі мають працювати як один злагоджений механізм.

Крім того, окрім цього західного досвіду москва використала і радянський. Оце захоплення аеродромів – це тактика срср у Чехословаччині 1968-го, в Афганістані 1979-го і так далі. Всі ці фактори призвели до повного провалу першого етапу нападу, що змусило росію відступити.

  • Що нам треба сьогодні, аби якнайшвидше перемогти у цій війні?

Поки в Україну не прибудуть ті корпуси, які зараз перебувають на навчанні у США, Англії, Литві, Польщі та Німеччині, доти нам нічого не дасть жоден потік зброї

Я не розумію, чому, коли мова йде про це, всі у першу чергу концентруються на сучасній та високотехнологічній зброї. Всі ці «смаколики», які нам передає Захід, потребують навченого персоналу, а опанування того ж «Гепарда» чи установки HIMARS потребує не тиждень і не два. Крім того, ми маємо виробити іншу систему використання такої зброї, бо зараз ми нею працюємо дуже «точково». Тобто, мало мати якийсь вид озброєння, треба вміти його правильно використовувати – від вміння з нього стріляти до знання, коли і куди завдавати удар. Ці речі не тривають так швидко, як нам би хотілось. Тому США і заявляють, що вони готові нас хоч вже завалити зброєю, але користі з неї буде небагато. Це і є причиною, чому нам зараз дають зброю радянських зразків, – бо ми вже вміємо нею користуватись.

Отже, я б сказав, що нам зараз найбільше потрібний час, щоб українська армія добре все опанувала, навчилась використовувати, і вже тоді ми зможемо перейти у дієвий контрнаступ, аби звільнити наші території від окупантів. Поки в Україну не прибудуть ті корпуси, які зараз перебувають на навчанні у США, Англії, Литві, Польщі та Німеччині, доти нам нічого не дасть жоден потік зброї, адже тепер вже мова не йде про «джавеліни», користуватись якими можна по відеоінструкції з Youtube.

Роман Гурський, ІА «ПІКА»