«Це рішення треба було ухвалювати ще 5 років тому»: адвокат про легалізацію короткоствольної зброї

Нещодавно радник голови МВС України Віктор Андрусів у своєму Telegram-каналі написав, що у Україні з 2023-го року можна буде вільно купити пістолети.

«Українці дали однозначну відповідь щодо дозволу на вільне володіння зброєю. 70% з опитаних підтримали право на вільне її носіння. Підкреслю, що мова йде саме про пістолет, а не гранатомет чи автомат Калашникова. Міністерство погоджується з рішенням українців, і вже готуються зміни до другого читання законопроєкту», – заявив Андрусів.

Адвокат Віталій Коломієць розповів, що це означає і хто тепер зможе володіти «короткостволом».

Про це він розповів у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».

Коломієць

  • Чому влада ухвалила таке рішення?

Очевидно, наша влада нарешті зрозуміла цінність законопроекту, який ініціювала Українська асоціація власників зброї на противагу законопроекту, яким МВС відволікало увагу від реального врегулювання цього питання. Досі всі нюанси регулювались інструкціями Міністерства внутрішніх справ, що було на руку саме йому: всі питання – інколи навіть таємно – вирішувались вручну. Тобто, саме представники МВС вирішували, що є зброєю, що ні та хто чим має право володіти. Натомість зараз українці «дотиснули» міністерство за рахунок звернень до президента, петицій, заяв тощо. Активісти це робили ще при Порошенку і аж зараз це вдалось. Я думаю, що ключовим моментом тут стало опитування у «Дії», де громадська думка дійсно була правдиво висловлена. Тим більше, за тих умов, які ми маємо сьогодні.

  • Хто тепер може отримати таку зброю?

У повідомленнях влади йшлось, що вона орієнтується на досвід Естонії, а там все просто: для того, щоб отримати короткоствольну зброю, людина має зробити три кроки: пройти теоретичні та практичні заняття зі зброєю, медичний огляд – зокрема і на ментальне здоров’я – та мати достатній вік. Саме така позиція прописана у цьому законопроекті, що є абсолютно правильним. Люди повинні витрачати свої кошти на реальне навчання поведінки зі зброєю, а не на дозвільні процедури МВС. Хай краще вона «вистріляє» ті гроші, ніж має просто купити собі документи. Це як і водійське посвідчення, бо автівка – це теж джерело підвищеного ризику. І все це має ретельно та прозоро контролюватись.

  • В чому полягає перевага такого закону?

Я вважаю, що такі рішення були необхідні вже давно, бо вся ця система не реформується ще від часів срср. Україна – це правова держава, тому всі ключові суспільні відносини повинні регулюватись виключно законами, а не інструкціями того чи іншого міністерства. Другий варіант – це про держави, у яких немає верховенства права.

По-друге, ми демократичне суспільство, тому всі мають рівні права і ніхто не може бути «рівнішим». Тобто, досі було так, що кого МВС вважає «гідним», того й нагороджує короткоствольною зброєю самозахисту, а інші громадяни не можуть таку саму зброю навіть купити за власні кошти. Крім того, були випадки, коли МВС нагороджувало пістолетами відвертих кримінальних авторитетів. Я, звісно, не кажу про військових – для них це серйозна відзнака і немає нічого поганого у тому, щоб така людина мала «короткоствол». Але військові нагороди не годиться роздавати цивільним у «темний» спосіб.

Ну і по-третє, ми повинні дбати про реалізацію прав людини на захист власного життя і здоров’я. Раніше українці й так могли володіти зброєю, але мали право лише на хобі та спорт – полювання і спортивний інвентар. А от зброю самозахисту ми могли отримати лише як нагороду від Міністерства внутрішніх справ. Тепер, перед тим, як погрожувати комусь зброєю, зловмисник двічі подумає, «а що у кишені моєї жертви?». Крім того, всі пістолети будуть на обліку і будь-якого злочинця можна буде відстежити за кулями та гільзами.