Нещодавно Міністр оборони Олексій Резніков заявив, що Міноборони орієнтується на необхідність забезпечення одного мільйону військових, які боронитимуть Україну від російського вторгнення. Військовий експерт Олег Жданов розповів, чи може Україна утримувати армію з мільйона солдатів та кого стосуватиметься ця мобілізація.
Про це він розказав у ексклюзивному коментарі для ІА «ПІКА».
Чи можемо ми мобілізувати мільйон військовослужбовців?
Для країни з чисельністю населення, як у нас, це абсолютно реально. Військо, територіальна оборона та оперативний резерв разом у нас спокійно можуть складати навіть більше, ніж один мільйон осіб. Будь-яка армія світу, яка хоче мати високий потенціал обороноздатності, має забезпечити по 2-3 резервісти на кожного воїна, який стоїть на передовій. Причому, цих людей треба екіпірувати, видати їм зброю і підписати з ними контракти на службу в резерві або ТрО.
Якою буде боєздатність такої армії?
Такі люди будуть приписані до військових частин і матимуть свою штатну посаду. Вони будуть опановувати свою військово-облікову спеціальність, тобто це будуть фахівці. Це буде щось на кшталт Швейцарії, яка за 72 години може мобілізувати 600 000 військових. Причому, хлопці приходять вже у формі, з автоматами, набоями і сухпайком. Він приходить у військову частину і вже знає, де там стоїть танк чи БТР, який треба зняти зі зберігання, завести чи організувати роботу машини. Тобто, це резервна армія і вона реально гарантує боєздатність країни. Та ж Швейцарія вже протягом стількох років дотримується своєї політики лише завдяки такому війську та його мобільності.
Кого стосуватиметься ця мобілізація?
Умовно кажучи, барменів та онлайн-продавців до такого війська не братимуть. От якщо через втрати нам треба буде поповнювати цей мільйон осіб резервної армії, то тоді це можливо, але наразі такої необхідності немає. Зверніть увагу, кого першого мобілізовують до війська – тих, хто має бойовий досвід. По-друге, це ті, хто служив у Збройних силах або силових структурах. І аж потім доходить до тих, хто ніколи не служив і не має поняття, що таке війна. Єдиним винятком можуть бути люди, які володіють унікальною спеціальністю, як наприклад механік-водій, оператор-навідник і так далі. Крім того, у міру збільшення чисельності армії, падає якість солдатів, бо ми вичерпуємо боєздатний і навчений ресурс.
Чи маємо ми достатньо ресурсів, щоб утримувати мільйон мобілізованих солдатів?
Ексклюзивні новини у нашому Телеграм-каналі! ! Приєднуйтесь! https://t.me/pika_net_ua
Мобресурс України оцінюється у декілька мільйонів осіб, тобто кількість людей, які підпадають під цю категорію, є дуже великою. Отже й інші наші ресурси для цього достатні. Я маю на увазі, що ми можемо їх усіх озброїти, екіпірувати та нагодувати. Таким резервістам видають екіпірування, вони його зберігають вдома і держава виплачує їм незначну суму за контрактом. Крім того, їх інколи викликають на збори, які теж оплачуються із бюджету. А вже коли це необхідно, є команда і всі вони з’являються у військових частинах для проходження служби за контрактом. Тому так, ми можемо собі дозволити резерв у мільйон осіб.
Більше ексклюзивних новин читайте за посиланням:
- Захисники Маріуполя виконали бойове завдання, найголовніше зараз – їхні життя, – політолог
- «Нікчема навіть для Таджикистану чи Киргизстану»: що втратив путін, напавши на Україну?
- “Переговорний процес – це можливість для путіна зберегти державу”: політолог розповів деталі
- «Повелися на гроші, а виявилося, що треба воювати»: експерт прокоментував скандал із бійцями 103-ї окремої бригади ТрО
- Чому путін – «неякісна копія» Гітлера?
- ОПЗЖ змінила назву, але не суть: що робити із її членами-колаборантами? – політаналітик
- «Зміїний буде або українським, або безлюдним»: чим цей острів для нас важливий? – Андрій Риженко